Skip to content

106 Shady Brook LaPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$223,000
Last Sale Date
Sep 13, 1985

Property Information

Block4702
Lot7
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,460
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$387,000
65%
Improvement Value:$210,300
35%
Total Assessment$597,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,906+5.9%
2024$15,016+3.1%
2023$14,568+0.8%
2022$14,455+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$223,000

Property Built

Built

Year Built: 1954