Skip to content

83 Gulick RdPrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$314,000
Last Sale Date
Sep 22, 1997

Property Information

Block4702
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class18
Description1SSLFR2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,712
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,000
57%
Improvement Value:$288,200
43%
Total Assessment$670,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,847+5.9%
2024$16,849+3.1%
2023$16,346+0.8%
2022$16,219+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$314,000
DeedBook 3242, Page 14

Property Built

Built

Year Built: 1950