Skip to content

28 Baker CtPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Date
Nov 16, 2020

Property Information

Block4703
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage1,831
Acreage1.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$512,500
75%
Improvement Value:$169,600
25%
Total Assessment$682,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,914+6.0%
2024$16,898+3.1%
2023$16,386+0.8%
2022$16,257+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1960