Skip to content

30 Baker CtPrinceton, NJ 08540

Built 2018

Last Sale Price
$825,000
Last Sale Date
Jan 10, 2017

Property Information

Block4703
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class21
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,476
Acreage1.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$532,000
30%
Improvement Value:$1,256,900
70%
Total Assessment$1,788,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$47,638+5.9%
2024$44,973+3.1%
2023$43,631+0.8%
2022$43,291+2.0%
Property History
Sales2

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,476DeedBook 6273, Page 1769Recorded1/17/2017

Property Sale

Sale
$675,000

From:

To:

Sq Ft2,476DeedBook 6270, Page 1098Recorded12/9/2016