Skip to content

254 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$1,150,254
Last Sale Date
Sep 17, 2020

Property Information

Block4705
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page47

Building Details

Building Class17
Description2SF2GP
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,710
Acreage0.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$500,000
64%
Improvement Value:$281,700
36%
Total Assessment$781,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,817+9.5%
2024$19,013+3.1%
2023$18,446+0.8%
2022$18,302+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,150,254
Sq Ft2,710DeedBook 6420, Page 536Recorded11/5/2020

Property Sale

Sale
$510,000
DeedBook 4203, Page 129

Property Built

Built

Year Built: 1950