Skip to content

28 Dodds LanePrinceton, NJ 08540

Built 1950

Last Sale Price
$965,000
Last Sale Date
Oct 5, 2020

Property Information

Block4602
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page46

Building Details

Building Class17
Description2S F 1G P
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage2,738
Acreage0.77

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$502,000
70%
Improvement Value:$217,100
30%
Total Assessment$719,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,150+5.9%
2024$18,078+3.1%
2023$17,539+0.8%
2022$17,402+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$965,000

From:

To:

Sq Ft2,738DeedBook 6418, Page 973Recorded10/19/2020

Property Sale

Sale
$236,000

Property Built

Built

Year Built: 1950