Skip to content

63 Stony Brook LanePrinceton, NJ 08540

Built 1953

Last Sale Price
$1,735,000
Last Sale Date
Jun 12, 2017

Property Information

Block4901
Lot11
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page49

Building Details

Building Class19
Description1SFR3GP
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,207
Acreage2.91

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$766,600
56%
Improvement Value:$612,300
44%
Total Assessment$1,378,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,720+5.9%
2024$34,666+5.6%
2023$32,819+1.5%
2022$32,348-6.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,735,000

From:

To:

Sq Ft4,207DeedBook 6291, Page 1942Recorded7/11/2017

Property Built

Built

Year Built: 1953