Skip to content

492 Pretty Brook Rd(Block 4901 Lot 9)Princeton, NJ 08540

Built 1953
Farm (Regular)

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 23, 2006

Property Information

Block4901
Lot9
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page49

Building Details

Building Class20
Description2S B 2G
Dwellings2
ZoningR1
Sq Footage5,677
Acreage3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$712,500
49%
Improvement Value:$739,200
51%
Total Assessment$1,451,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,990+5.9%
2024$37,753+3.1%
2023$36,626+0.8%
2022$36,341-1.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1953