Skip to content

29 Puritan CourtPrinceton, NJ 08540

Built 1969

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 27, 2011

Property Information

Block5101
Lot13
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page51

Building Details

Building Class19
Description2SF2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,716
Acreage2.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$569,700
55%
Improvement Value:$474,400
45%
Total Assessment$1,044,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,554+6.0%
2024$25,999+3.9%
2023$25,013+0.8%
2022$24,816-6.1%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1969