Skip to content

147 Crest View DrPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 23, 2024

Property Information

Block4002
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page40

Building Details

Building Class17
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,518
Acreage1.75

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$486,900
60%
Improvement Value:$318,900
40%
Total Assessment$805,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,458+5.9%
2024$20,258+3.6%
2023$19,563+1.3%
2022$19,319+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1
DeedBook 6572, Page 438

Property Sale

Sale
$780,000

From:

To:

Sq Ft3,518DeedBook 6259, Page 1939Recorded8/25/2016

Property Built

Built

Year Built: 1962