Skip to content

215 Brookstone DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$1,290,000
Last Sale Date
Jun 21, 2012

Property Information

Block5102
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page51

Building Details

Building Class18
Description2SFR2GP
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,697
Acreage2.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$558,000
48%
Improvement Value:$607,400
52%
Total Assessment$1,165,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,035+5.9%
2024$29,298+3.1%
2023$28,424+0.8%
2022$28,203-3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$1,290,000
DeedBook 6151, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1960