Skip to content

56 Finley RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1970

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 4, 2018

Property Information

Block3302
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page33

Building Details

Building Class17
Description2SF3G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage4,618
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$657,600
60%
Improvement Value:$442,400
40%
Total Assessment$1,100,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,293+5.9%
2024$27,654-2.9%
2023$28,473+0.8%
2022$28,251-6.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000

From:

To:

Sq Ft4,618DeedBook 6328, Page 255Recorded5/25/2018

Property Sale

Sale
$635,000
DeedBook 2666, Page 25

Property Built

Built

Year Built: 1970