Skip to content

230 Brookstone DrPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Aug 18, 1997

Property Information

Block5103
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page51

Building Details

Building Class20
Description2SB2GP
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,500
43%
Improvement Value:$778,700
57%
Total Assessment$1,366,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,382+5.9%
2024$34,346+3.1%
2023$33,322+0.8%
2022$33,062-4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 3228, Page 275

Property Built

Built

Year Built: 1962