Skip to content

270 Wendover DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1976

Last Sale Price
$995,000
Last Sale Date
May 7, 2013

Property Information

Block5103
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page51

Building Details

Building Class20
Description2SBRFR2G
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage3,750
Acreage2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$587,500
39%
Improvement Value:$919,000
61%
Total Assessment$1,506,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,717+5.9%
2024$26,166+3.1%
2023$25,385+0.8%
2022$25,187-5.9%
Property History

Property Sale

Sale
$995,000
DeedBook 6170, Page 833

Property Built

Built

Year Built: 1976