Skip to content

6 Foulet DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1989

Last Sale Price
$842,500
Last Sale Date
Oct 16, 1997

Property Information

Block5301
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
DescriptionSFR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage---
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
50%
Improvement Value:$495,100
50%
Total Assessment$990,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,366+5.9%
2024$24,891+3.1%
2023$24,149+0.8%
2022$23,960+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$842,500
DeedBook 3251, Page 143

Property Built

Built

Year Built: 1989