Skip to content

8 Foulet DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1989

Last Sale Price
$1,150,000
Last Sale Date
May 16, 2019

Property Information

Block5301
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page53

Building Details

Building Class18
Description2SFR2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage3,577
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$495,000
54%
Improvement Value:$423,400
46%
Total Assessment$918,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,457+5.9%
2024$23,089+3.6%
2023$22,288+0.8%
2022$22,114+2.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,150,000

From:

To:

Sq Ft3,577DeedBook 6370, Page 839Recorded6/12/2019

Property Sale

Sale
$685,000
DeedBook 2511, Page 919

Property Built

Built

Year Built: 1989