Skip to content

21 Hilltop DrivePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 19, 2019

Property Information

Block5401
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
DescriptionADD
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,657
Acreage0.47

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,000
62%
Improvement Value:$221,800
38%
Total Assessment$578,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,413+5.9%
2024$14,551+3.1%
2023$14,117+3.7%
2022$13,608+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 3861, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1955