Skip to content

200 Laurel CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$605,000
Last Sale Date
Dec 18, 2017

Property Information

Block5403
Lot17
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1S CB 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,516
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
66%
Improvement Value:$201,000
34%
Total Assessment$591,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,738+6.5%
2024$14,780+3.1%
2023$14,339+0.8%
2022$14,227+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$605,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 6311, Page 244Recorded12/20/2017

Property Sale

Sale
$555,000

From:

To:

Sq Ft1,516DeedBook 6232, Page 184Recorded10/26/2015

Property Built

Built

Year Built: 1955