Skip to content

194 Laurel CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$255,000
Last Sale Date
Sep 15, 1986

Property Information

Block5403
Lot18
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,053
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$390,000
61%
Improvement Value:$249,300
39%
Total Assessment$639,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,846+5.9%
2024$15,904+3.1%
2023$15,429+0.8%
2022$15,309+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,000
DeedBook NaN, Page NaN

Property Built

Built

Year Built: 1957