Skip to content

168 Laurel CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1967

Last Sale Price
$785,000
Last Sale Date
Jun 11, 2013

Property Information

Block5403
Lot22
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,780
Acreage0.36

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$396,000
52%
Improvement Value:$362,600
48%
Total Assessment$758,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,202+5.9%
2024$19,071+3.1%
2023$18,502+0.8%
2022$18,358+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 6172, Page 1589

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 4802, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1967