Skip to content

113 Laurel RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1951

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Dec 21, 2017

Property Information

Block5405
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class18
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,462
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,000
64%
Improvement Value:$216,100
36%
Total Assessment$593,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,794+5.9%
2024$14,911+3.1%
2023$14,466+0.8%
2022$14,353+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000

From:

To:

Sq Ft1,462DeedBook 6312, Page 950Recorded1/3/2018

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 6062, Page 855

Property Built

Built

Year Built: 1951