Skip to content

301 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$219,000
Last Sale Date
Oct 6, 1999

Property Information

Block5408
Lot19
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SFR
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage---
Acreage0.43

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$293,000
68%
Improvement Value:$135,200
32%
Total Assessment$428,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,403+5.9%
2024$10,765+3.1%
2023$10,444+0.8%
2022$10,362+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$219,000
DeedBook 3699, Page 131

Property Built

Built

Year Built: 1955