Skip to content

90 Cuyler RdPrinceton, NJ 08540

Built 1945

Last Sale Price
$520,000
Last Sale Date
May 28, 2020

Property Information

Block5408
Lot38
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class19
Description1S F
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage1,092
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$355,000
48%
Improvement Value:$387,200
52%
Total Assessment$742,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,765+5.9%
2024$18,659+3.1%
2023$18,102+68.4%
2022$10,752+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$520,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 6418, Page 513Recorded10/19/2020

Property Built

Built

Year Built: 1945