Skip to content

471 Walnut LaPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$850,000
Last Sale Date
Feb 1, 2023

Property Information

Block5408
Lot47
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,328
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$393,000
66%
Improvement Value:$203,800
34%
Total Assessment$596,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,893+5.9%
2024$15,004+3.1%
2023$14,556+0.8%
2022$14,443+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$850,000
Sq Ft2,328DeedBook 6514, Page 1963Recorded2/14/2023

Property Sale

Sale
$420,000
DeedBook 4508, Page 35

Property Built

Built

Year Built: 1960