Skip to content

42 Cuyler RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
May 2, 2013

Property Information

Block5409
Lot15
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page54

Building Details

Building Class17
Description1SF 2G P
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,028
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$350,000
65%
Improvement Value:$189,300
35%
Total Assessment$539,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,362+5.9%
2024$13,558+3.1%
2023$13,154+0.8%
2022$13,051+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
DeedBook 6169, Page 951

Property Sale

Sale
$535,000
DeedBook 5391, Page 150

Property Built

Built

Year Built: 1954