Skip to content

431 Ewing StPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Jun 18, 2012

Property Information

Block7203
Lot14
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page72

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR6
Sq Footage2,059
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$351,000
61%
Improvement Value:$221,400
39%
Total Assessment$572,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,243+5.9%
2024$14,390+3.1%
2023$13,961+0.8%
2022$13,852+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
DeedBook 6150, Page 1170

Property Built

Built

Year Built: 1958