Skip to content

317 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$900,000
Last Sale Date
Mar 5, 2024

Property Information

Block5501
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page55

Building Details

Building Class17
Description1S CB 1G
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage3,742
Acreage1.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$338,000
53%
Improvement Value:$297,800
47%
Total Assessment$635,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,681+6.0%
2024$15,734+3.1%
2023$15,257+0.8%
2022$15,136+2.1%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$900,000
Sq Ft3,742DeedBook 6552, Page 369Recorded3/25/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960