Skip to content

347 Mt Lucas RoadPrinceton, NJ 08540

Built 2017

Owner
---
Last Sale Price
$1,900,000
Last Sale Date
May 20, 2025

Property Information

Block5501
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page55

Building Details

Building Class20
Description2SF 2G
Dwellings1
ZoningR2
Sq Footage4,524
Acreage0.54

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$279,000
24%
Improvement Value:$874,200
76%
Total Assessment$1,153,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,710+5.9%
2024$28,991+3.1%
2023$28,127+0.8%
2022$27,907+2.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$1,900,000
Sq Ft4,524DeedBook 6591, Page 1422Recorded5/23/2025

Property Sale

Sale
$1,320,000

From:

To:

Sq Ft2,954DeedBook 6281, Page 1511Recorded4/12/2017

Property Built

Built

Year Built: 2017

Property Sale

Sale
$370,000

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 6214, Page 737Recorded3/19/2015

Property Sale

Sale
$210,000

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 6211, Page 1509Recorded2/3/2015

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 2516, Page 504