Skip to content

123 Randall RdPrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Feb 13, 2003

Property Information

Block5701
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.66

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$451,000
68%
Improvement Value:$216,100
32%
Total Assessment$667,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,765+5.9%
2024$16,771+3.1%
2023$16,271+0.8%
2022$16,144+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 4459, Page 142

Property Built

Built

Year Built: 1959