Skip to content

139 Randall RdPrinceton, NJ 08540

Built 1965

Last Sale Price
$715,000
Last Sale Date
Jun 24, 2010

Property Information

Block5701
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,021
Acreage0.52

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$437,000
55%
Improvement Value:$360,500
45%
Total Assessment$797,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,237+5.9%
2024$20,049+3.1%
2023$19,451+0.8%
2022$19,300+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$715,000
DeedBook 6065, Page 266

Property Built

Built

Year Built: 1965