Skip to content

96 Meadowbrook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$492,000
Last Sale Date
Nov 13, 2000

Property Information

Block5702
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage0.92

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$454,800
62%
Improvement Value:$274,700
38%
Total Assessment$729,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,427+5.9%
2024$18,340+3.1%
2023$17,793+0.8%
2022$17,654+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$492,000
DeedBook 3943, Page 100

Property Built

Built

Year Built: 1962