Skip to content

60 Meadowbrook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Jun 4, 2002

Property Information

Block5702
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class18
Description2S F 2G
Dwellings1
ZoningR4
Sq Footage---
Acreage1.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$439,800
57%
Improvement Value:$336,900
43%
Total Assessment$776,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,684+5.9%
2024$19,526+11.1%
2023$17,580+0.8%
2022$17,443+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000
DeedBook 4292, Page 265

Property Built

Built

Year Built: 1962