Skip to content

28 Overbrook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Date
Aug 31, 2006

Property Information

Block5706
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage1.61

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,000
77%
Improvement Value:$159,200
23%
Total Assessment$705,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,779+5.9%
2024$17,729+3.6%
2023$17,110+0.8%
2022$16,976+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1955