Skip to content

395 Snowden LanePrinceton, NJ 08540

Built 1947

Last Sale Price
$408,100
Last Sale Date
Oct 2, 2017

Property Information

Block5706
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class16
Description1SF2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,647
Acreage1.12

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$497,000
87%
Improvement Value:$74,200
13%
Total Assessment$571,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,211+5.9%
2024$14,360+3.1%
2023$13,932+0.8%
2022$13,823+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$408,100

From:

To:

Sq Ft1,647DeedBook 6303, Page 1874Recorded10/17/2017

Property Built

Built

Year Built: 1947