Skip to content

175 Clover LanePrinceton, NJ 08540

Built 1957

Last Sale Price
$277,500
Last Sale Date
Aug 22, 1994

Property Information

Block5707
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class17
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,000
68%
Improvement Value:$215,000
32%
Total Assessment$672,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,895+5.9%
2024$16,894+3.1%
2023$16,390+0.8%
2022$16,262+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$277,500
DeedBook 2847, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1957