Skip to content

225 Clover LanePrinceton, NJ 08540

Built 2018

Last Sale Price
$2,100,000
Last Sale Date
Apr 25, 2018

Property Information

Block5707
Lot8
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page57

Building Details

Building Class21
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage4,886
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$463,000
25%
Improvement Value:$1,374,000
75%
Total Assessment$1,837,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$48,919+5.9%
2024$46,182+3.1%
2023$44,804+0.8%
2022$44,455+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,100,000

From:

To:

Sq Ft4,886DeedBook 6326, Page 298Recorded5/10/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$650,000

From:

To:

Sq Ft1,677DeedBook 6275, Page 85Recorded1/30/2017