Skip to content

121 Magnolia LanePrinceton, NJ 08540

Built 1956

Last Sale Price
$765,000
Last Sale Date
Mar 31, 2015

Property Information

Block5802
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1S F 1G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,169
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,000
72%
Improvement Value:$172,400
28%
Total Assessment$614,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,361+5.9%
2024$15,446+3.1%
2023$14,985+0.8%
2022$14,868+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$765,000

From:

To:

Sq Ft2,169DeedBook 6216, Page 1786Recorded4/24/2015

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 5704, Page 147

Property Built

Built

Year Built: 1956