Skip to content

77 Overbrook DrPrinceton, NJ 08540

Built 1955

Last Sale Price
$237,500
Last Sale Date
Nov 16, 1989

Property Information

Block5802
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page58

Building Details

Building Class17
Description1S F 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.46

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$442,000
67%
Improvement Value:$215,300
33%
Total Assessment$657,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,504+5.9%
2024$16,525+3.1%
2023$16,032+0.8%
2022$15,907+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$237,500
DeedBook 2509, Page 117

Property Built

Built

Year Built: 1955