Skip to content

567 Prospect Ave(Block 5901 Lot 4)Princeton, NJ 08540

Last Sale Date
Jun 8, 2011

Property Information

Block5901
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.5

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$750,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$750,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,973+5.9%
2024$18,855+3.1%
2023$18,293+0.8%
2022$18,150+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0