Skip to content

633 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 16, 2019

Property Information

Block5901
Lot5
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description1SBBRFRP
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage1.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$1,270,000
68%
Improvement Value:$592,200
32%
Total Assessment$1,862,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$49,590+5.9%
2024$46,816+3.1%
2023$45,419+0.8%
2022$45,065-3.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1941