Skip to content

38 Evergreen CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$1,270,000
Last Sale Date
Nov 22, 2024

Property Information

Block5902
Lot10
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description2S F G2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,416
Acreage0.55

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$541,500
78%
Improvement Value:$156,800
22%
Total Assessment$698,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,346+6.0%
2024$17,305+3.1%
2023$16,782+0.8%
2022$16,649+2.1%
Property History

Property Sale

Sale
$1,270,000
Sq Ft2,416DeedBook 6575, Page 1752Recorded11/26/2024

Property Built

Built

Year Built: 1962