Skip to content

551 Riverside DrPrinceton, NJ 08540

Built 1960

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jul 16, 1991

Property Information

Block5902
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class17
Description1S F G2
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage---
Acreage0.57

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$557,000
77%
Improvement Value:$168,200
23%
Total Assessment$725,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,312+5.9%
2024$18,232+3.1%
2023$17,688+0.8%
2022$17,550+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 2571, Page 501

Property Built

Built

Year Built: 1960