Skip to content

710 Prospect AvePrinceton, NJ 08540

Built 1971

Last Sale Price
$1,300,000
Last Sale Date
May 13, 2024

Property Information

Block5903
Lot16
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description---
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,952
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$505,500
66%
Improvement Value:$258,200
34%
Total Assessment$763,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,337+5.9%
2024$19,199+3.1%
2023$18,627+0.8%
2022$18,482+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,300,000
Sq Ft1,952DeedBook 6557, Page 401Recorded5/21/2024

Property Sale

Sale
$411,500
DeedBook 2489, Page 689

Property Built

Built

Year Built: 1971