Skip to content

721 Kingston RdPrinceton, NJ 08540

Built 1946

Last Sale Price
$888,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block5903
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page59

Building Details

Building Class18
Description2S CB 2G
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage1,676
Acreage0.45

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$340,000
57%
Improvement Value:$256,400
43%
Total Assessment$596,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,882+5.9%
2024$14,994+4.2%
2023$14,388+2.4%
2022$14,055+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$888,000
Sq Ft1,676DeedBook 6524, Page 1915Recorded6/6/2023

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,676DeedBook 6209, Page 1319Recorded1/2/2015

Property Sale

Sale
$299,000
DeedBook 3268, Page 75

Property Built

Built

Year Built: 1946