Skip to content

21 Vernon CirclePrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$1,040,000
Last Sale Date
Apr 5, 2012

Property Information

Block6001
Lot2
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page60

Building Details

Building Class20
Description1S F
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,652
Acreage0.58

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$713,800
66%
Improvement Value:$375,400
34%
Total Assessment$1,089,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,005+5.9%
2024$27,382+3.1%
2023$26,566+0.8%
2022$26,359+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,040,000
DeedBook 6146, Page 563

Property Built

Built

Year Built: 1962