Skip to content

9 Adams DrPrinceton, NJ 08540

Built 1958

Last Sale Price
$1,474,500
Last Sale Date
Jun 8, 2023

Property Information

Block6001
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page60

Building Details

Building Class18
Description2S F 1G
Dwellings2
ZoningR5
Sq Footage3,647
Acreage0.59

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$559,000
57%
Improvement Value:$424,400
43%
Total Assessment$983,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,188+5.9%
2024$24,723+3.1%
2023$23,985+0.8%
2022$23,798+2.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,474,500
Sq Ft3,647DeedBook 6526, Page 408Recorded6/20/2023

Property Built

Built

Year Built: 1958