Skip to content

20 Adams DrPrinceton, NJ 08540

Built 1962

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block6002
Lot4
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page60

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,867
Acreage0.53

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$553,000
67%
Improvement Value:$274,800
33%
Total Assessment$827,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,044+5.9%
2024$20,811+3.1%
2023$20,190+0.8%
2022$20,033+3.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$490,000
DeedBook 3016, Page 219

Property Built

Built

Year Built: 1962