Skip to content

72 Adams DrPrinceton, NJ 08540

Built 1959

Last Sale Price
$2,200,000
Last Sale Date
Apr 22, 2024

Property Information

Block6002
Lot1
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page60

Building Details

Building Class19
Description1SFR2G&PSP/L
Dwellings1
ZoningR5
Sq Footage2,908
Acreage0.56

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$556,000
45%
Improvement Value:$680,000
55%
Total Assessment$1,236,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,722+5.9%
2024$26,171+3.1%
2023$25,390+0.8%
2022$25,192+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$2,200,000
Sq Ft2,908DeedBook 6558, Page 946Recorded6/5/2024

Property Sale

Sale
$1,260,000

From:

To:

Sq Ft2,908DeedBook 6255, Page 575Recorded7/11/2016

Property Sale

Sale
$369,500
DeedBook 2494, Page 85

Property Built

Built

Year Built: 1959