Skip to content

222 Cherry Valley RdPrinceton, NJ 08540

Built 1980

Last Sale Price
$511,431
Last Sale Date
Oct 9, 1998

Property Information

Block601
Lot3
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page6

Building Details

Building Class18
Description1S BR 2G
Dwellings1
ZoningRA
Sq Footage---
Acreage2.54

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,300
54%
Improvement Value:$429,900
46%
Total Assessment$931,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$24,798+5.9%
2024$23,410+3.1%
2023$22,712+0.8%
2022$22,535+2.0%
Property History

Property Sale

Sale
$511,431
DeedBook 3473, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1980