Skip to content

607 Rosedale RdPrinceton, NJ 08540

Built 1954

Last Sale Price
$550,000
Last Sale Date
Dec 13, 1995

Property Information

Block6101
Lot6
Qualifier---
CountyMercer
MunicipalityPrinceton**
Tax Map Page61

Building Details

Building Class19
Description1.5SFRBR2GP&P
Dwellings1
ZoningR1
Sq Footage---
Acreage2.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$530,500
64%
Improvement Value:$295,200
36%
Total Assessment$825,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,988+5.9%
2024$20,758+3.1%
2023$20,139+0.8%
2022$19,982-0.2%
Property History

Property Sale

Sale
$550,000
DeedBook 3016, Page 159

Property Built

Built

Year Built: 1954